Problem odchudzania wśród nastolatek – jak rozpoznać problem

Współczesne oczekiwania odnośnie wyglądu i dążenia do perfekcyjnej, hollywoodzkiej sylwetki nie omijają również nastolatek. Te, wyjątkowo podatne na urodowe trendy młode osoby często podejmują nieracjonalne, a wręcz niebezpieczne dla ich zdrowia i życia.  Problem odchudzania wśród nastolatek zdaje się być poważniejszy niż mogłoby się wydawać. Często rodzice nie są świadomi tego, w jakim kierunku zmierza z pozoru normalne dbanie o wygląd i urodę.  Jakie sygnały w zachowaniu nastolatki mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niedobrego?

 

Dojrzewanie = brak akceptacji

Problem odchudzania zaczyna dotykać coraz młodsze dziewczyny. Media społecznościowe serwują im bowiem każdego dnia zdjęcia młodych, pięknych i szczupłych dziewcząt, które stają się idolkami nastolatek i wręcz wyznacznikiem piękna. Każda nastolatka pod wpływem dojrzewania przechodzi etap braku akceptacji swojej osoby oraz ciała. Dziewczęta nie są w stanie patrzeć obiektywnie na swój wygląd, a w lustrze widzą zawsze brzydszą, grubszą i atrakcyjną osobę. Jeśli w parze z niską samooceną idzie również brak akceptacji w środowisku, jedynym w ich odczuciu sposobem na poprawę swojej pozycji jest stosowanie radykalnych diet, które zbliżą je choć trochę do ideału.

Dziewczyny zaczynają wręcz rywalizować między sobą o szczuplejszą sylwetkę, prezentując swoje “efekty” w postaci zdjęć na swoich profilach społecznościowych, a to tylko napędza tę machinę.

Konsekwencją nieracjonalnego odchudzania są często bardzo poważne zaburzenia hormonalne, które mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla zdrowia oraz życia dziewcząt. Niestety na zrzuceniu kilku kilogramów zwykle się nie kończy Nastolatki widząc, że dieta działa, nie odpuszczają, a ich wyobraźnia wcale tego nie ułatwia. Lustro wciąż pokazuje grubą u brzydką postać mimo, że w rzeczywistości ciało zostało pozbawione ostatniego niemal grama tłuszczu.

 

Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodzica?

Rodzice często zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, że ich córka się odchudza. Zwykle nastolatki, które choć trochę mają świadomość negatywnych konsekwencji diety, nie mówią o tym swoim rodzicom właśnie w obawie, że ci zabronią jej odchudzania lub będą bardziej kontrolować to, co robi, by wyeliminować ewentualne skutki zbyt rygorystycznej diety.  Niektóre zachowania nastolatki mogą jednak zdradzić, że coś jest nie w porządku. Jeśli córka kategorycznie zaprzecza, iż stosuje jakąkolwiek formę odchudzania, a zaobserwowano u niej następujące symptomy, konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków:

  • rozdrażnienie i nerwowość,
  • brak koncentracji,
  • unikanie spożywania posiłków w towarzystwie,
  • nagły spadek ciała w krótkim czasie,
  • łamliwość paznokci, ziemista cera, wypadające włosy,
  • zanik miesiączkowania,
  • stosowanie leków przeczyszczających i moczopędnych,
  • częste intensywne ćwiczenia fizyczne.

 

Symptomy te nie muszą występować wspólnie, jednak jeśli choć kilka z nich dotyczy naszego dziecka, czas na działanie.

Pierwszym krokiem powinna być rozmowa, szczera, otwarta, będąca wsparciem dla dziecka i pozbawiona jakiejkolwiek krytyki. Nastolatka musi poczuć, że ma po swojej stronie rodziców, choć trzeba być przygotowanym na to, iż będzie próbowała pokazać, że wszystko jest pod kontrolą, co może łatwo uśpić rodzicielską czujność. Warto również udać się do specjalisty, który w sposób fachowy opowie o przebiegu diety, zaproponuje korzystne dla zdrowia rozwiązania, a także uświadomi, jakimi negatywnymi konsekwencjami może skończyć się nieodpowiedzialne odchudzanie.

Moda na odchudzanie, tak popularna w ostatnich latach wśród dorosłych, zbiera swoje żniwo również wśród nastolatek, które są niezwykle podatne na trendy i często zupełnie nieświadome zagrożeń z tym związanych. Im wcześniej zdiagnozujemy problem w przypadku swojego dziecka, tym większa szansa, że uda nam się uchronić je od przykrych skutków złej diety.