Ile Polacy wydają na leki

Polacy znani są z tego, że leczenie podejmują samodzielnie, a dopiero ostatecznie oddają się w ręce lekarza. Dokładne tego odzwierciedlenie widać na rynku farmaceutycznym, który pozwala na zakup wielu leków bez recepty. W 2016 roku Polacy sięgnęli po blisko 80 milionów leków przeciwbólowych. Nie gorzej wyglądał zakup witamin i różnego rodzaju suplementów. Kupowanie medykamentów nie jest ograniczone wyłącznie do aptek, nie dziwi nas widok popularnych leków na supermarketowych półkach, na stacjach benzynowych, a nawet w sklepach monopolowych. Jak się leczymy i ile statystyczny Polak wydaje rocznie na leki i leczenie?

Opieka zdrowotna po polsku

Analizując rynek apteczny nie trudno nie zauważyć, że tych powstaje coraz więcej, co analogicznie wskazuje na duże zapotrzebowanie na leki. Paradoksalnie, tylko nieliczni sięgają po te wypisywane na receptę. Zdecydowanie częściej kupowane są te, które nie wymagają wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Z drugiej strony, jak grzyby po deszczu wyrastają placówki prywatnej opieki medycznej, które oferują łatwiejszy dostęp do specjalistów i tym samym różnego rodzaju badań. Wśród tychże znajdują się nie tylko pojedyncze gabinety, czy przychodnie, ale także prywatne kliniki. Coraz częściej zaglądają do nich zwykli Kowalscy, którzy są przede wszystkim zdeterminowani w znalezieniu lekarza, u którego nie trzeba ustawiać się w wielomiesięcznej kolejce.

Ile kosztuje zdrowie w Polsce?

Choroby cywilizacyjne poniekąd wymuszają poszukiwanie specjalisty na własną rękę. Co więcej, łatwy dostęp do leków sprawia, że na wiele dolegliwości nie szukamy rozwiązania u lekarza, ale w pobliskiej aptece, lub sklepie.

Statystyczny Polak na leki wydaje 600 złotych rocznie. Więcej od nas wydają Francuzi i Niemcy, ale musimy pamiętać, że w porównaniu z wymienionymi krajami nie jesteśmy państwem zamożnym. Do tej kwoty należy doliczyć prywatne leczenie, a tutaj koszty nie są niskie. W świetle analiz ten koszt oscyluje w granicach 1200 złotych rocznie w przeliczeniu na osobę. Tutaj niespodzianką jest fakt, że najmniej Polscy wydają na prywatne usługi stomatologiczne.

Leczenie w Polsce nie należy do najdroższych w Europie, ale zaglądając do powszechnego portfela nie można powiedzieć, by nie było odczuwalnym kosztem dla pacjenta. Pomimo tego Polacy chętnie wybierają prywatne placówki medyczne, które proponuje szybki dostęp do specjalisty i wyższy standard leczenia.