Jakie dokumenty należy przygotować do wniosku o pożyczkę?

Gdy brakuje gotówki, możesz zawnioskować o pożyczkę w banku lub w instytucjach pozabankowych. Warto jednak wcześniej się do tego przygotować i zgromadzić potrzebne dokumenty. Zobacz, jak należy się przygotować do złożenia wniosku kredytowego.

Zacznij od przemyślanych decyzji

Zanim wybierzesz się do banku lub instytucji poza bankowej udzielającej pożyczki powinieneś zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Jedną z nich i chyba najważniejszą jest ustalenie kwoty pożyczki.

Dobrze przekalkuluj, jaka kwota jest ci potrzebna. Nie ma sensu pożyczać więcej, niż tak naprawdę potrzebujesz, ponieważ od wyższej kwoty pożyczki zapłacisz większe odsetki. Również prowizja za jej udzielenie będzie wyższa, gdyż jest ona procentowo naliczana i uzależniona od wysokości wnioskowanej kwoty. Im większą pożyczkę zaciągniesz, tym większą miesięczną ratę będziesz musiał terminowo spłacać, a pamiętaj, że powinna być ona dopasowana do twoich możliwości finansowych.

Ogólnie mówiąc, od kwoty kredytu sporo zależy, dlatego warto przed złożeniem wniosku dobrze zastanowić się, ile faktycznie pieniędzy jest ci potrzebne i czy pożyczając mniej niż pierwotnie zakładałeś, będziesz w stanie zaoszczędzić z regularnych dochodów sumę, która uzupełni potrzebną ci kwotę.

Lista niezbędnych dokumentów

Aby starać się o przyznanie pożyczki w banku należy zgromadzić niezbędne dokumenty. Część z nich będziesz mógł wypełnić na miejscu z pomocą doradcy, jak na przykład wniosek kredytowy, ale niektóre dokumenty warto załatwić z wyprzedzeniem.

Najważniejszym dokumentem, bez którego na pewno nie uda ci się złożyć wniosku o pożyczkę jest dowód osobisty. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie go przedstawić, możesz pokazać również paszport, który także będzie akceptowany.

Do kompletnego wniosku o pożyczkę wymagane jest bardzo często zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości zarobków. Większość banków życzy sobie, by było ono wystawione na ich drukach bankowych, dlatego warto wydrukować je wcześniej ze strony internetowej banku, w którym chcesz złożyć wniosek.

Pamiętaj, że bank zastrzega sobie prawo do poproszenia o inne dokumenty w trakcie weryfikacji twojego wniosku. Może to być umowa o pracę, wyciągi z konta potwierdzające wpływ wynagrodzenia lub nawet pełna historia rachunku z całego miesiąca. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej wówczas, gdy pracodawca odmawia potwierdzenia danych z zaświadczenia przez telefon.

W sytuacji, gdy posiadałeś kredyty, które spłaciłeś w ostatnich dniach, bank może poprosić również o zaświadczenie potwierdzające spłatę tych zobowiązań. Dane w Biurze Informacji Kredytowej mogą nie zaktualizować się w tak krótkim czasie, dlatego spłata i zamknięcie tych zobowiązań potwierdzane są na zaświadczeniach wystawionych przez banki.

Znacznie mniej formalności

Inaczej wygląda proces aplikacji o pożyczkę w instytucjach pozabankowych np. pożyczka online. Firmy udzielające szybkie pożyczki mogą co prawda poprosić o przedstawienie zaświadczenia o wysokości dochodów lub wyciągi z konta z wpływem wynagrodzenia, ale zdarza się to sporadycznie. Z reguły, by zawnioskować o pożyczkę w instytucjach pozabankowych wystarczy jedynie dowód osobisty i wniosek, który możesz wypełnić na miejscu, korzystając z pomocy doradcy lub wysłać online za pośrednictwem serwisów internetowych udzielających pożyczek.

Oczywiście podczas weryfikacji twojego wniosku również możesz zostać poproszony o dodatkowe dokumenty, podanie numeru telefonu czy potwierdzenie posiadania rachunku bankowego. Takie prawo zastrzegają sobie nie tylko banki, ale również instytucje pozabankowe. Niestety odmowa dostarczenia dodatkowych dokumentów, zarówno do banku, jak i do instytucji poza bankowej, jest równoznaczna z rezygnacją z dalszego procesowania twojego wniosku o pożyczkę.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy złożysz wniosek o pożyczkę w banku czy instytucji poza bankowej, zobowiązujesz się do terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Analityk przyznając ci pozytywną decyzję kredytową, obdarza cię również sporą dawką zaufania, którego powinieneś starać się nie zawieść. To, jak będziesz spłacał swoją pożyczkę w dużej mierze wpłynie na twoją wiarygodność kredytową, dlatego solidnie się do tego przygotuj i z wyprzedzeniem zaplanuj przyszłą ratę pożyczki w swoim domowym budżecie.