Pielęgnacja włosów w zimie – porady

Zimą nasze włosy zdecydowanie tracą na swoim naturalnym pięknie.  Latem narażone one były na działanie słońca, suchego powietrza czy słonej morskiej wody, co osłabiło je i sprawiło, że zostały pozbawione blasku, sprężystości.  Sezon zimowy również nie zamierza ich oszczędzać, dlatego nie warto zwlekać z ich odpowiednią pielęgnacją.  Zobacz, jak zadbać o włosy zimą.

Co szkodzi włosom zimą?

Wiesz już, jakie czynniki osłabiły nasze włosy latem.  Zimą natomiast musisz pamiętać o tym, że mróz negatywnie wpływa na kondycję skóry głowy oraz samych cebulek. Pod jego wpływem wolniej pracują gruczoły łojowe, co pozbawia włosy naturalnej ochrony, a to z kolei sprawia, że są one bardziej podatne na uszkodzenia.  Noszenie czapki, choć chroni przed mrozem, to jednak może dodatkowo osłabiać włosy, powodując ich przesuszenie, łamanie oraz wypadanie.

Mycie włosów zimą

Jeśli twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania się i elektryzowania, zimą myj je nawet codziennie za pomocą delikatnego szamponu przeznaczonego właśnie do tego typu włosów.  Spłukuj je chłodną wodą, co spowoduje zamknięcie łusek i w ten sposób ograniczy łamanie włosów.  Aby zmniejszyć elektryzowanie się włosów, które następuje w wyniku pocierania o sztuczne włókna czapki czy szalika, po umyciu nałożyć odżywkę zawierającą właściwości antystatyczne.  

Osoby o włosach przyklapniętych, matowych i z łupieżem, w zimie powinny używać do mycia produktów zwiększających objętość. Pamiętaj również o tym, aby po umyciu dokładnie wysuszyć włosy chłodnym strumieniem powietrza, najlepiej z głową opuszczoną w dół. Jeśli natomiast zmagasz się z problemem łupieżu, stosuj wyłącznie kosmetyki przeznaczone do łagodzenia tego typu dolegliwości. Odżywki,  maski czy preparaty do stylizacji nakładaj tylko na włosy, omijając nasadę, aby nie blokować gruczołów łojowych.

Suszenie

Zimą włosy stale narażone są na działanie ciepłego, suchego powietrza (środki komunikacji, pomieszczenia ogrzewane). Staraj się suszyć włosy naturalnie, a jeśli nie masz na to wystarczająco dużo czasu, używaj suszarki ustawionej na tryb suszenia chłodnego. Pamiętaj o tym, aby nie nakładać czapki na wilgotne włosy, gdyż to spowoduje ich oklapnięcie i tym samym sprawi, że nasza fryzura stanie się nieatrakcyjna.

Odżywianie od wewnątrz

Nie bez znaczenia dla naszych włosów jest również odpowiednia, zimowa dieta. Ponieważ o tej porze roku twój jadłospis  może być dość ubogi w warzywa i owoce będące źródłem witamin i minerałów, warto urozmaicić dietę o kiełki zbóż, które możesz samodzielnie uprawiać w domowych warunkach. Spożywaj więcej produktów bogatych w cynk i krzem: płatki owsiane, pestki dyni, rośliny strączkowe. I nie zapominaj o wodzie, która jest najważniejszym składnikiem nawilżającym nie tylko nasz organizm, ale również włosy. Spożywaj również  tłuszcze roślinne, a szczególnie olej z wiesiołka, który doskonale poprawia kondycję nie tylko włosów, ale również naszej skóry oraz paznokci.

Odpowiednia pielęgnacja włosów w sezonie zimowym zapewni im nie tylko piękny wygląd, ale również pomoże zadbać o ich zdrowie, eliminując uszkodzenia, osłabienie czy tendencję do łamania.