Typy kont bankowych

Kiedyś zakładając konto w banku nie było żadnego wyboru, istniał tylko jeden rodzaj rachunków, który służył jedynie do bezpiecznego przechowywania pieniędzy. Jednak z biegiem lat oferta banków znacznie się zmieniła, ponieważ zmieniły się również zapotrzebowania klientów.

Dziś banki proponują nam szereg kont, które ze względu na swoje przeznaczenie, funkcje oraz parametry można bez problemu dopasować do swoich potrzeb i preferencji. Zobacz, jakie są rodzaje kont bankowych i co je wyróżnia.

Konto osobiste

Rachunki osobiste są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem kont przeznaczonych dla osób fizycznych. Niemal każdy posiada właśnie konto osobiste, które służy mu między innymi do przechowywania swoich pieniędzy oraz zarządzania nimi.

Na konto osobiste mogą wpływać nasze przychody w postaci wynagrodzeń, rent czy emerytur. Możemy je w ten sposób bezpiecznie ulokować oraz dysponować nimi w dowolny sposób.

Konto osobiste może bardzo ułatwić nam dokonywanie codziennych transakcji, na przykład robienie opłat. Po co chodzić do poszczególnych instytucji lub płacić rachunki na poczcie, oczywiście za dodatkową opłatą, skoro można samodzielnie wykonać takie przelewy z  konta osobistego. To bardzo wygodny sposób, który powoli nam zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Do konta osobistego możemy otrzymać kartę, która służy do płatności w sklepach i Internecie, a także do wypłaty pieniędzy z bankomatu. Mamy również zapewniony stały dostęp do naszego konta dzięki bankowości internetowej oraz aplikacje mobilnej.

Konto firmowe

Rachunki firmowe przeznaczone są dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą lub spółki prawa handlowego. To właśnie na taki rodzaj rachunków powinny wpływać dochody z tych źródeł. Przedsiębiorcy mogą także realizować z takiego konta różne transakcje, które są niezbędne przy prowadzeniu działalności, jak opłaty do urzędów, regulowanie faktur czy wypłacanie pensji pracownikom.

Bardzo często rachunki firmowe otwierane są z linią debetową lub kredytową, która jest bardzo pomocna przy większych transakcjach, a także w bieżącym funkcjonowaniu firmy.

Konto oszczędnościowe

Jednym z najwygodniejszych form oszczędzania jest właśnie założenie konta oszczędnościowego i wpłacanie na nie wolnych środków. Cechą charakterystyczną takich rachunków jest dodatkowe oprocentowanie, które nie pozwala naszym oszczędnością leniuchować, tylko sprawia, że cały czas procentują i powiększają nasz kapitał.

Na konto oszczędnościowe możemy w każdej chwili wpłacić dowolną kwotę lub ją wypłacić, ponieważ mamy stały dostęp do naszych pieniędzy.

Konto walutowe

Rachunek walutowy może otworzyć zarówno osoba fizyczna jak i prowadząca działalność gospodarczą. Tak naprawdę taki rodzaj konta przyda się każdemu, kto obraca pieniędzmi w obcej walucie i dokonuje transakcji.

Można z niego opłacać na przykład ratę kredytu zaciągniętego w walucie lub robić zakupy za granicą. Również osoby, które często wyjeżdżają za granicę, rekreacyjnie lub do pracy, na pewno docenią zalety takiego konta. Powala ono przede wszystkim zaoszczędzić na dużych kosztach przewalutowania i możliwie je zminimalizować.

Konto młodzieżowe, studenckie

Konta młodzieżowe przeznaczone są dla osób, które nie są jeszcze pełnoletnie, ale skończyły już 13 lat. Rachunki studenckie natomiast, jak sama nazwa wskazuje dedykowane są głównie studentom, którzy mieszczą się w granicy wiekowej 18-26 lat.

Takie konta z reguły są bezpłatne lub posiadają naprawdę minimalne opłaty za prowadzenie rachunku lub dokonywane na nim operacje. Poza tym nie różnią się znacznie od kont osobistych i podobnie jak one mogą mieć zapewniony dostęp do bankowości mobilnej, a także kartę do konta.

Wybierając odpowiedni rachunek dla siebie mamy w czym wybierać. Pamiętajmy jednak, by dobrze dopasować go do swoich potrzeb, by pomagał nam w codziennych transakcjach i ułatwiał codzienne finansowe czynności.