Spłata pożyczki bez wyrzeczeń – czy to możliwe?

Nawet najlepiej opracowany budżet domowy nie jest w stanie przewidzieć wszystkich niespodziewanych wydatków, dlatego tak wielu z nas sięga po produkty kredytowe. Pożyczanie może być bardzo pomocne w chwili deficytu finansowego, warto jednak dobrze się do tego przygotować. Zobacz, jak podejść do tematu pożyczki, by jej spłata nie wiązała się jedynie z wyrzeczeniami.

Pożyczaj tylko tyle, ile potrzebujesz i na ile cię stać

Trzeba przyznać, że produkty kredytowe, zarówno udzielane przez banki, jak i instytucje pozabankowe, stały się bardzo powszechnym źródłem otrzymania dodatkowej gotówki. Zanim jednak udasz się do oddziału banku, firmy pożyczkowej lub zaczniesz przeglądać oferty w Internecie na spokojnie zastanów się, jaka kwota jest ci tak naprawdę potrzebna. Zsumuj wszystkie wydatki, które musisz sfinansować w najbliższym czasie i ustal kwotę, o którą będziesz chciał wnioskować. Nie pożyczaj więcej niż potrzebujesz, bo środki, które ci zostaną, rozpłyną się w mgnieniu oka, a tobie zostanie do spłaty większe zadłużenie niż zakładałeś, a co za tym idzie większa miesięczna rata.

Wybieraj najtańsze oferty

Ofert pożyczek dostępnych w bankach, placówkach firm pożyczkowych oraz serwisach internetowych jest tak dużo, że bez problemu możesz znaleźć tą, która będzie dla ciebie najkorzystniejsza, musisz tylko dobrze poszukać.

Jeśli planujesz sięgnąć po produkt kredytowy po raz pierwszy, możesz skorzystać z oferty firm pożyczkowych, które udzielają pierwszej pożyczki dla nowych klientów całkowicie za darmo. Wówczas uda ci się uniknąć kosztów kredytowych, takich jak prowizja czy koszt oprocentowania. Kwoty pierwszych pożyczek nie są zbyt wysokie, natomiast jeśli ma to być twoja pierwsza pożyczka, warto przetestować sam proces weryfikacji i zobaczyć, jak poradzisz sobie ze spłatą mniejszych kwot, zanim zawnioskujesz o większe sumy.

Dopasuj miesięczną ratę do swoich możliwości finansowych

Na pewno każdemu z nas zależy, by spłacić swoje zobowiązanie jak najszybciej, jednak nie zawsze najkrótszy możliwy okres spłaty jest dobrym rozwiązaniem.

Pierwszym krokiem do wzięcia pożyczki, której spłata nie będzie wiązać się z wieloma wyrzeczeniami, jest przeanalizowanie twojego miesięcznego budżetu. Zobacz, jaka kwota zostanie ci po odliczeniu wszystkich kosztów i wydatków. To właśnie do tej kwoty wolnych środków powinieneś dopasować wysokość raty pożyczki. Miesięczna spłata nie powinna jednak wynosić dokładnie tyle, co twoja wolna kwota, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy w kolejnym miesiącu nie pojawią się jakieś niespodziewane wydatki, które zaburzą twój budżet i wówczas rata pożyczki może być sporym problemem. Wysokość raty powinna być dostosowana do twoich możliwości finansowych i mniejsza niż kwota, która zostaje ci po odliczeniu wszystkich wydatków.

Mniejsza rata wcale nie musi oznaczać dłuższe spłacanie pożyczki, ponieważ  możliwa jest nadpłata kapitału poprzez zapłacenie więcej niż jednej raty miesięcznie. Jeśli w danym miesiącu pojawi się w twoim budżecie większa wolna kwota, możesz skorzystać z możliwości nadpłacenia lub nawet wcześniejszej spłaty zadłużenia.

Spłacaj pożyczkę terminowo

Do spłaty pożyczki trzeba podejść bardzo sumiennie, ponieważ nieterminowa spłata zobowiązań powoduje poważne konsekwencje. Jedną z nich są odsetki karne, które zgodnie z umową pożyczki są znacznie wyżej oprocentowane niż sama pożyczka. Twoja rata wzrośnie, a tobie będzie jeszcze trudniej wywiązać się ze spłaty całego zadłużenia. Kolejnymi konsekwencjami, które powoduje nieterminowa spłata jest utracenie wiarygodności płatniczej oraz negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej oraz bazach Biura Informacji Gospodarczej, co może skutkować brakiem możliwości uzyskania pożyczki
w przyszłości.

Spłata pożyczki bez wyrzeczeń jest możliwa, jeśli tylko dobrze przemyślisz wszystkie ważne kwestie związane z wzięciem pożyczki. Kwota, okres kredytowania, najtańsza oferta i przede wszystkim twoje możliwości finansowe powinny być wyznacznikiem przy wyborze produktu kredytowego. Jeśli dobrze wszystko przeanalizujesz, spłacanie miesięcznych rat nie będzie dla ciebie problemem, a kwota do całkowitej spłaty będzie malała w oczach.