Jak zarządzać domowym budżetem? Kobiety to wiedzą

Chociaż mówi się, że to mężczyzna jest głową rodziny, najczęściej finansami i budżetem domowym zajmują się kobiety. Nic dziwnego, bo jak zauważono, są bardziej oszczędne i mają większe zdolności do prawidłowego zarządzania domowymi pieniędzmi.

Od kobiet można uczyć się, jak zarządzać domowym budżetem. Dzięki nim dowiadujemy się o najważniejszych filarach oszczędności, jakie mają pozytywne oddziaływanie na portfele wszystkich Polaków, niezależnie od płci właściciela. Należą do nich:

  • bieżąca kontrola i planowanie wydatków, nawet tych najmniejszych, codziennych.
  • większa chęć odłożenia pieniędzy „na czarną godzinę”.
  • mniejsza skłonność do podejmowania ryzykownych przedsięwzięć,
  • mniejsza chęć do bycia rozrzutną,
  • zapisywanie wydatków i prowadzenie księgi wydatków oraz wpływów pieniężnych.
  • rozsądek i skuteczność mimo mniejszej wiedzy ekonomicznej,
  • odkładanie pieniędzy tam, gdzie nie są zagrożone wydaniem przez kogoś innego, najczęściej na własnym koncie osobistym lub koncie specjalnie do tego celu otworzonym (lokaty, konta oszczędnościowe).
  • odkładanie pieniędzy w określonym okresie czasu na przykład na przestrzeni jednego roku.

Jak zarządzać domowym budżetem – unikaj tych błędów

Niemniej jednak wszyscy popełniamy pewne błędy, które sprawiają, że zarządzenie domowym budżetem nie jest wcale takie płynne jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim zapominamy o ważnej kwestii, jaką jest systematyczność w odkładaniu pieniędzy na oszczędności.

Kobiety często nie mają również sprecyzowanych planów dotyczących tego na co wydadzą zgromadzone pieniądze. Często wydają je na drobne przyjemności lub przeznaczają na cele charytatywne. Z kolei mężczyźni zbyt często mają nadmierną skłonność do patrzenia na wszystkie sprawy w życiu przez pryzmat pieniędzy, są nastawieni bardziej materialistycznie od kobiet

Między płciami następuje również rozłam jeśli chodzi o wiedzę ekonomiczną. Kobiety powinny w tym zakresie dokształcić się, co z pewnością zwiększyłoby ich skuteczność w zarządzaniu pieniędzmi.