Dowiedz się, jak wyjść ze spirali zadłużenia.

Łatwy dostęp do produktów kredytowych, zwłaszcza szybkich chwilówek sprawia, że wiele osób bez zastanowienia bierze pożyczki, których później nie jest w stanie spłacić. By uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z nieterminowej spłaty chwilówek i innych pożyczek biorą kolejne, by móc chociaż częściowo spłacić swoje zaległości. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ prowadzi do zaciągnięcia kolejnych pożyczek, a tym samym do zwiększenia długu i sumy miesięcznych rat do spłaty. Taka kolejność wydarzeń powoduje, że coraz więcej osób wpada w spiralę zadłużenia. Zobacz, co zrobić by wyjść z długów i pokonać spiralę zadłużenia.

Kredyt konsolidacyjny

Pamiętaj, że zawsze jeden większy kredyt jest tańszy niż kilka drobniejszych, dlatego jeśli posiadasz wiele pożyczek w mniejszych kwotach powinieneś je skonsolidować. Produktem kredytowym, który pozwala zamienić kilka pożyczek w jedną jest kredyt konsolidacyjny.

Taka konsolidacja pozwala również łatwiej pilnować terminów spłaty raty i regulować ją w terminie. Po konsolidacji zamiast kilku rat pożyczek spłacanych w różnych terminach, zostaje tylko jedna, o której łatwiej będzie pamiętać.

Zanim zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny powinieneś sprawdzić ofertę kilku banków i wybrać ten najtańszy. Ważne, by nowy kredyt pomógł ci w zamianie dotychczasowych pożyczek w jeden kredyt i sprawił, że rata nowego zobowiązania będzie mniejsza niż suma rat wcześniejszych pożyczek. Tylko wtedy konsolidacja ma sens, jeśli sprawia, że płacisz mniej niż wcześniej.

Powstrzymaj się od zaciągania kolejnych kredytów

Gdy już uda ci się, korzystając z możliwości konsolidacji, zmniejszyć twoje dotychczasowe płatności, powstrzymaj się od zaciągania nowych drobnych pożyczek, zwłaszcza chwilówek. To bardzo często największy błąd, który może doprowadzić do kolejnego finansowego kryzysu.

Jeśli nie masz wystarczająco silnej woli i obawiasz się, że mniejsza rata kredytu konsolidacyjnego sprawi, że poprawa twojej zdolności kredytowej nakłoni cię do kolejnego zadłużenia, zwiększ jego ratę poprzez skrócenie okresu spłaty.

Możesz zrobić to od razu w momencie załatwiania konsolidacji. Wybierz taki okres spłaty, by nowa rata była taka sama jak dotychczasowa suma mniejszych rat, ale za to, by okres kredytowania był znacznie krótszy. Taka możliwość manewrowania wysokością nowej raty, sprawi, ze nie będziesz mógł pozwolić sobie na kolejne pożyczki, a twoje dotychczasowe zadłużenie będzie malało w dużo szybszym tempie.

Postaraj się lepiej gospodarować budżetem

Wiadomo, że kredyt konsolidacyjny, zwłaszcza ten z większą ratą i krótszym okresem spłaty, szybko się spłaci i znów pojawi się ryzyko brania pożyczek bez zastanowienia. Aby tego uniknąć postaraj się wykorzystać ten czas na ustanowienie nowych, lepszych zasad, którymi będziesz się kierował gospodarując swoim budżetem.

Posegreguj swoje wydatki na pilne i te mniej ważne, które  możesz sfinansować w kolejnym miesiącu. Naucz się przestrzegać ustalonych limitów i rozważnie wydawać każdy grosz. Masz sporo czasu, by wprowadzić te nowe zasady w życie i nauczyć się ich przestrzegać.

To również dobry czas, by zastanowić się, na co zaczniesz odkładać pieniądze, gdy już przestaniesz płacić ratę kredytu konsolidacyjnego. Może przyda ci się nowy samochód, większy remont czy wymiana pralki lub lodówki. Każdy cel będzie dobry, jeśli zmotywuje cię do oszczędzania i dzięki temu unikniesz zaciągania nowych kredytów.

Mocne postanowienia i silna wola

Oczywiście na każdym etapie bardzo ważne jest mocne postanowienie zmiany, dużo chęci i silnej woli. Wyjście ze spirali zadłużenia nie jest łatwe, ale pamiętaj, że warto spróbować i dołożyć wszelkich starań, by osiągnąć ten cel, bo każdy dzień z nieterminowo spłacanym kredytem zwiększa twoje długi w zawrotnym tempie. Im dłużej będziesz odkładać ten krok, tym bardziej urosną kwoty do spłaty, a uregulowanie ich i spłata będzie trudniejsze.

Nie czekaj, podejmij poważne decyzje, które pozwolą ci wyjść ze spirali zadłużenia i zacząć żyć bez obawy przed przykrymi konsekwencjami, jakie niosą ze sobą nieterminowe płatności.