Czek giro – co to jest i jak działa?

Finansowe instytucje pozabankowe coraz częściej oferują pożyczki online bez konieczności posiadania konta bankowego. Jednym z takich rozwiązań jest czek Giro. Co to jest, jak działa i dlaczego zdobywa co raz większą popularność? Zapraszamy do lektury!


Co to jest?

Czek GIRO pozwala na wypłatę pożyczki w dowolnej placówce Poczty Polskiej i Banku Pocztowego zlokalizowanych na terenie całego kraju. Jest to prosty sposób na szybką wypłatę pieniędzy bez konieczności posiadania osobistego konta bankowego. Płatności tego rodzaju zdobywają coraz większą popularność w przypadku już nie tylko pożyczek czy kredytów, ale także innych świadczeń, takich jak: odszkodowania, świadczenia ubezpieczeniowe, a także pensje.

Czym się różni?

Zaciągając chwilówki, czy jakiekolwiek inne pożyczki przez internet, weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy odbywa się poprzez przelanie pieniędzy z własnego konta bankowego na rachunek wskazany przez firmę pożyczkową. Następnie, po zawarciu umowy, pieniądze z pożyczki są przesyłane na konto pożyczkobiorcy. Wymóg dokonania przelewu weryfikacyjnego dla wielu klientów jest dużą przeszkodą. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które nie posiadają konta bankowego, a także przedsiębiorców, korzystających jedynie z rachunku firmowego, małżeństw, które posiadają tylko jedno konto wspólne, osób, które nie chcą podawać danych do swojego konta (np. nie chcą, aby na wyciągu z konta widniał ślad po pożyczce) oraz wszystkich tych, którym po prostu zależy na szybkim otrzymaniu gotówki prosto do ręki. Nie ma przy tym konieczności ponoszenia opłaty weryfikacyjnej, którą trzeba uiścić w przypadku zwykłego przelewu bankowego. Do tego nie musimy czekać na zaksięgowanie wpłaty – pieniądze dostajemy natychmiast.

Formalności

Czek Giro można zrealizować zaraz po jego otrzymaniu, jednak tylko w godzinach pracy poczty, co należy mieć na uwadze decydując się na tę formę obrotu finansami. Aby wypłacić pieniądze czekiem Giro w placówce pocztowej, potrzebne są:

  • ważny dowód osobisty osoby uprawnionej do otrzymania pieniędzy,
  • formularz wypłaty Giro, czyli tak zwany czek Giro ze szczegółami transakcji.

Dzięki niemu możemy wypłacić pieniądze od razu, bez czekania na zaksięgowanie przelewu. Natychmiast po otrzymaniu formularza wypłaty, można udać się do placówki bankowej, aby wypłacić swoje środki. Czek gotowy jest do realizacji już w momencie jego odbioru i jest ważny przez 7 dni, w ciągu których należy wypłacić pieniądze.

Oferty instytucji finansowych są szerokie i bogate. Każdy może znaleźć coś dla siebie i dopasować daną pożyczkę lub usługę do swojej bieżącej potrzeby. Warto przemyśleć za i przeciw i wybrać, to co będzie dla nas najbardziej wygodne i komfortowe, ponieważ na koniec dnia wszyscy chcemy czuć się spokojni i wolni finansowo.