8 oznak, że masz problemy z finansami

Wiele osób ma problemy z finansami i wcale nie zdaje sobie z tego sprawy. Oszukują się sami przed sobą, zaprzeczając temu, że skłonność do trwonienia pieniędzy nie jest ich problemem, chociaż często prawda jest zupełnie inna. Skąd wiadomo, że problem z finansami nie dotyczy również nas? Zobacz, jakie oznaki mogą towarzyszyć problemom finansowym.

  • Rachunki za opłaty i raty kredytów płacisz z coraz większym opóźnieniem

Zdarzyło ci się zapłacić rachunek za telefon, za prąd, ratę kredytu z opóźnieniem? Przypomnij sobie, co było tego powodem. W natłoku obowiązków po prostu zapomniałeś o terminie płatności, czy nie miałeś wystarczającej gotówki i nie byłeś w stanie zapłacić należności na czas. Nieterminowość w opłatach to jeden z objawów problemów finansowych. Jeśli zdarzają ci się zaległości w opłatach, oznacza to, że masz problem z finansami.

  • Cały czas masz pustkę w portfelu

W połowie miesiąca już brakuje ci pieniędzy i zastanawiasz się, na co poszła cała twoja wypłata? Nie możesz sobie przypomnieć, co stało się z większością twojej gotówki? Takie niekontrolowane wydawanie pieniędzy świadczy o braku kontroli nad domowym budżetem i o poważnych kłopotach z pieniędzmi.

  • Odczuwasz potrzebę wydawania pieniędzy

Dostałeś wypłatę i od razu wybrałeś się na zakupy? Jeśli odczuwasz potrzebę wydawania, gdy tylko posiadasz większą gotówkę, to jest to na pewno bardzo zły objaw.

  • Kupujesz rzeczy bez zastanowienia

Robisz listę zakupów przed wyjściem do sklepu? Czy zastanawiasz się przed każdym większym zakupem? Czy kupujesz bez zastanowienia, a swoje wydatki analizujesz dopiero, gdy w portfelu brakuje już pieniędzy? Takie trwonienie pieniędzy jest kolejnym objawem poważnych problemów z finansami.

  • Kupujesz rzeczy, na które cię nie stać

Bardzo często marzą nam się rzeczy, których cena niestety przekracza nasze możliwości finansowe. Jeśli nie jesteś w stanie realnie podejść do zakupów i rzetelnie odpowiedzieć sobie na pytanie : czy mnie na to stać, oznacza to, że nie radzisz sobie z właściwym gospodarowaniem pieniędzmi.

  • Wydajesz pieniądze których nie masz

Osoby, które mają problemy z finansami, często wydają pieniądze, których nie mają robiąc debet na swoim koncie. Żyją na kredyt, który powiększa się z miesiąca na miesiąc. Po pewnym czasie orientują się, że ich miesięczne przychody wystarczają jedynie na spłatę zaciągniętych długów.

  • Spłacasz jedynie minimalne kwoty na swojej karcie kredytowej

Chętnie korzystasz z karty kredytowej, jednak gdy przychodzi termin płatności przelewasz jedynie minimalną wymaganą kwotę?  Nie zastanawiasz się nad kosztami i wysokim oprocentowaniem, które wiążą się z korzystaniem z karty kredytowej? Bez wątpienia masz problem z pieniędzmi.

  • Sądzisz, że pieniądze są kluczem do szczęścia

Pieniądze szczęścia nie dają, to prawdziwe powiedzenie. Mogą one poprawić standard życia i ułatwić wiele rzeczy, jednak nie pomogą w poprawieniu relacji z ludźmi, sferze uczuciowej, a tym bardziej nie sprawią, że będziesz szczęśliwszy. Aby być naprawdę szczęśliwym potrzeba znacznie więcej. Jedynie osoby, które mają problem z finansami uważają, że to właśnie pieniądze są kluczem do sukcesu i szczęścia. Tak naprawdę, nie ma nic bardziej złudnego.

Sprawdź także: jak wyjść z długów