4 książki finansowe, które warto przeczytać przed 20 rokiem życia

Kiedy jest właściwy moment, by rozpocząć swoją przygodę ze światem finansów. Na pewno warto rozpocząć zgłębianie wątków ekonomii, zanim wejdzie się w dorosłe życie, bo wówczas ta wiedza będzie już bardzo potrzebna. Należy więc sięgać po lektury o tematyce finansowej już znacznie wcześniej. Zobacz, jakie książki finansowe warto przeczytać przed 20 rokiem życia.


1. „100 potwornych opowieści o pieniądzach, czyli jak żyć, zarabiać i wydawać z głową.” – Maciej Samcik

To bardzo ciekawa lektura dla młodego człowieka. Napisana językiem prostym i zrozumiałym, pomoże zrozumieć wiele mechanizmów, którymi kieruje się świat finansów. Każdy nastolatek dowie się z niej, jak sterować swoją finansową przyszłością, jak zarządzać własnymi pieniędzmi i oszczędzać. Każdy młody człowiek, któremu pieniądze często przeciekają przez palce, dowie się z tej lektury jak to zmienić i stworzyć swoją własną poduszkę finansową.

2. „Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią.” – Boguś Janiszewski

To książka, która zachwyci czytelnika w każdym wieku, zarówno 10 latka, jak i 100 latka. Ta lektura na pewno znacznie różni się od wielu książek o tematyce finansowej, nie jest bowiem typowym poradnikiem. Warto po nią sięgnąć i z humorem zgłębiać zagadnienia ekonomii. To bardzo duża dawka wiedzy o podstawowych i nieco bardziej zaawansowanych zjawiskach gospodarczych, które opisane są w jasny i zrozumiały dla każdego sposób. Dodatkowym atutem są barwne ilustracje, dzięki którym zapamiętywanie zgromadzonych informacji jest znacznie łatwiejsze. Bez wątpienia warto sięgnąć po tą lekturę przed 20 rokiem życia.

3. „Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie.” – T. Harv Ecker.

Każdy młody człowiek powinien wiedzieć, że sukces finansowy rodzi się w naszych głowach. To, jakie mamy podejście do pieniędzy, jak je postrzegamy, przekłada się na nasze funkcjonowanie w finansowym świecie. Autor książki T. Harv Ecker stał się bogaty, głównie dlatego, że zaczął myśleć jak bogaci ludzie. Biedne i majętne osoby mają zupełnie inne podejście do pieniędzy i inaczej o nich myślą. Zdaniem autora, aby zarabiać więcej, należy ustawić swój umysł na większe dochody. Każdy młody człowiek powinien przeczytać tą książkę, by zacząć właściwie myśleć o pieniądzach.

4. „Najbogatszy człowiek w Babilonie” – George Clason.

Książka opowiada o mieszkańcach dawnego Babilonu oraz o postaci tytułowego bogacza. Autor znakomicie radzi, jak spłacać długi, zapewnić sobie stały dochód i z powodzeniem budować majątek. Te rady są tak samo skuteczne obecnie, jak skuteczne były osiem tysięcy lat temu w Babilonie. To jedna  z najlepszych i najpraktyczniejszych książek motywacyjnych poświęconych finansom osobistym i sztuce inwestowania. Dzięki formie zbliżonej do opowiadania, autor w bardzo przystępny sposób przekazuje najcenniejsze rady finansowe, które na pewno przydadzą się każdemu czytelnikowi, zwłaszcza młodym osobom, które nie ukończyły jeszcze 20 roku życia.