3 sposoby, które cię uchronią przed wyłudzeniem kredytu

Wyłudzenie to nic innego jak po prostu oszustwo, które polega na świadomym i celowym wprowadzeniu drugiej osoby w błąd, dla osiągnięcia własnych korzyści. Pamiętajmy, że wyłudzenie jest przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność karna. Jeśli więc ktoś wykorzysta nasze dane, do, na przykład, zaciągnięcia pożyczki, możemy powiedzieć, że dopuścił się właśnie wyłudzenia.  Zdarza się, że często stajemy się ofiarami wyłudzenia po części z własnej winy, ponieważ nie potrafimy właściwie zabezpieczyć swoich danych osobowych lub nawet sami podajemy je osobom trzecim. Zobacz, w jaki sposób możesz bronić się przed oszustami i wyłudzeniem kredytu na twoje nazwisko.


Pilnuj dowodu osobistego

Dowód osobisty jest dokumentem, który w dzisiejszych czasach w zupełności wystarczy, by zaciągnąć pożyczkę, dlatego zawsze powinien być schowany w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, że nigdy nie możesz zostawiać go osobom trzecim, przy meldowaniu się w hotelu, zakładaniu kartoteki u lekarza, a nawet przy wnioskowaniu o kredyt w banku. Twój dowód powinien zawsze znajdować się w twoim polu widzenia, bo wówczas masz pewność, że nikt nie użyje go do niewłaściwych celów.

Jeśli zauważysz brak dowodu, natychmiast zgłoś jego zaginięcie, bo nigdy nie wiadomo, czy nie znajduje się w niepowołanych rękach i ktoś nie chce wykorzystać twojego dokumentu na przykład do wyłudzenia pożyczki lub kredytu.

Nie udostępniaj swoich danych osobowych

Wielu, zwłaszcza młodych ludzi chętnie korzysta z portali społecznościowych jak na przykład Facebook, jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że na swoim profilu udostępnia często dane, które mogą przyczynić się do wyłudzenia kredytu. Prawdą jest, że jesteśmy bardzo nieostrożni podając dane o sobie, często takie, które nie powinny być ujawniane.

Jeśli otrzymasz maila z nieznanego adresu lub sms z prośbą o podanie numeru konta lub danych z dowodu osobistego, w celu na przykład przystąpienia do jakiejś promocji, konkursu lub do otrzymania atrakcyjnej nagrody, nigdy udostępniaj swoich danych, zanim nie sprawdzisz dokładnie adresata tej wiadomości. To częsty sposób oszustów na zdobycie danych, które później mogą zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa, na przykład wyłudzenia.

Nie podawaj danych przez telefon

Podobne błędy często popełniamy również podczas rozmów telefonicznych. Zdarza się, że otrzymujemy telefon z zaproszeniem na jakiś pokaz produktów kulinarnych lub medycznych. Przedstawiciel zachęca nas atrakcyjnym prezentem za obecność na pokazie, co nieco usypia naszą czujność. W kolejnym etapie rozmowy prosi o podanie kilku danych osobowych, jak adres, numer PESEL, pyta o stan cywilny oraz ilość dzieci. Z pozoru może się wydawać, że podanie tych danych nie wyrządzi nam żadnej krzywdy, ale niestety takie myślenie jest bardzo mylne. W dzisiejszych czasach wystarczą podstawowe dane, by wyłudzić kredyt.

Kolejną ważną kwestią, jest to czy nasz rozmówca faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Bardzo często nieuczciwe osoby, które będą chciały pozyskać nasze dane i użyć ich do zaciągnięcia pożyczki na nasze nazwisko, podszyją się pod lekarza, panią z rejestracji, urzędnika, bankowca czy nawet ankietera. Zwłaszcza osoby starsze często nie sprawdzą tożsamości rozmówcy i bez zastanowienia podają swoje dane. Pamiętajmy, że podawanie swoich danych podczas rozmowy telefonicznej, to jeden z najczęściej popełnianych błędów, które sprawiają, że nasze dane osobowe znajdą się w niepowołanych rękach, co może mieć bardzo poważne konsekwencje, między innymi wyłudzenie kredytu na nasze nazwisko.

Co możesz zrobić, by zabezpieczyć się przed wyłudzeniem?

Oczywiście najważniejsze, to być czujnym i bardzo ostrożnym podając swoje dane osobowe osobom trzecim, ale możesz również skorzystać z produktu, który udostępnia Biuro Informacji Kredytowej, jakim jest Alert Strażnik Kredytu. Usługa ta polega na każdorazowym informowaniu klienta za pomocą sms lub drogą mailową, kiedy ktoś będzie chciał zaciągnąć kredyt posługując się jego imieniem i nazwiskiem. Zakładając na stronie BIK konto próbne, możesz skorzystać z tego produktu za darmo przez 60 dni, warto więc wypróbować działanie tej usługi, zwłaszcza przed sezonem wakacyjnym, kiedy to liczba wyłudzeń jest najwyższa w roku.

Najważniejsze, by zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą wyłudzenia, poprzez chronienie swoich danych osobowych, bycie czujnym i ostrożnym poprzez szybkie reagowanie w sytuacji, gdy podejrzewamy, że nasze dane mogą być wykorzystane w niewłaściwy sposób.