Wyprawka szkolna dla gimnazjalisty – ile może kosztować ?

Rok szkolny zbliża się wielki krokami, a wraz z nim niemałe wydatki na szkolną wyprawkę. To już czas na zakup najpotrzebniejszych artykułów szkolnych, które są niezbędne każdemu gimnazjaliście. Chcesz wiedzieć, na jakie wydatki powinieneś się przygotować? Zobacz, ile może kosztować wyprawka dla gimnazjalisty.

Wyprawka dla gimnazjalisty

Kompletowanie wyprawki szkolnej warto rozpocząć już podczas wakacji, by rozłożyć wydatki i łatwiej sobie z nimi poradzić. Wyprawka dla gimnazjalisty powinna zawierać:

  • komplet podręczników
  • zeszyty ćwiczeń
  • zeszyty w kratkę min. 32 kartkowe
  • zeszyty w szeroką linię  min. 32 kartkowe
  • dobrze wyposażony piórnik
  • blok techniczny i rysunkowy, farby plakatowe, pędzle, mazaki, klej,
  • kolorowy papier – na zajęcia plastyki
  • odpowiednio dobrany plecak, usztywniony w tylnej części
  • strój na wychowanie fizyczne
  • obuwie zmienne

Podręczniki dla II i III klasy gimnazjum

Jeszcze w zeszłym roku rodzice uczniów drugiej i trzeciej klasy gimnazjum musieli niestety zmierzyć się z dużymi kosztami podręczników
i zeszytów ćwiczeń. Komplet nowych książek kosztował w granicach 400 zł- 500 zł, był to więc bardzo duży wydatek, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych. Najdroższe były podręczniki i zeszyty ćwiczeń do nauki języków obcych, których ceny wynosiły nawet 80 zł.

Rodzice próbowali zminimalizować te koszty i szukać podręczników używanych. Dzięki temu koszty wyprawki dla gimnazjalisty były znacznie mniejsze. Niestety ciężko było szukać oszczędności kupując zeszyty ćwiczeń. Tutaj nie można już posłużyć się używanymi, muszą być nowe.

Darmowe podręczniki dla uczniów gimnazjum

Od tego roku rodzice uczniów klas gimnazjalnych będą mogli trochę odetchnąć, ponieważ ich dzieci otrzymają podręczniki za darmo. Będzie to pierwszy rok, kiedy uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum nie zapłacą za podręczniki. Koszty nowych książek i zeszytów ćwiczeń pokryje szkoła z pieniędzy otrzymanych z dotacji MEN.

Rządowy program nie obejmuje jedynie podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych. Rodzice będą musieli zakupić jedynie książki do religii lub etyki i ewentualnie podręczniki do nauki drugiego języka obcego. To duża ulga dla rodziców, którzy do tej pory musieli wydać na komplet nowych podręczników minimum 400 zł.

Chociaż koszty podręczników nie leżą już po stronie rodziców, to jednak wydatki związane z kompletowaniem wyprawki dla gimnazjalisty wciąż są duże. Średnio na zakup nowego plecaka, zeszytów, piórnika, akcesoriów do pisania i stroju na wf rodzice muszą wydać od 300 zł do nawet 350 zł. Warto więc już podczas wakacji rozpocząć kupowanie szkolnej wyprawki i maksymalnie rozłożyć te wydatki w czasie.