Vozilla – miejska wypożyczalnia samochodów

Miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych VOozilla to pierwszy tego typu system w Polsce. Wypożyczalnia wystartowała we Wrocławiu w listopadzie 2017 roku, a auta wynajmuje się na minuty przy pomocy aplikacji. Zapraszamy do lektury!

Flota

Vozilla posiada 190 pojazdów – osobowe auta Nissan LEAF oraz 10 samochodów typu VAN. Mają one automatyczne skrzynie biegów, zasięg do 250 km, a zamiast kluczyków potrzebny jest smartfon.

Każdy samochód posiada system odzyskiwania energii w trakcie hamowania, co oznacza, że podczas jazdy po mieście auto zużywa o wiele mniej energii niż na trasie.

Taryfa

Opłaty zależą od czasu jazdy – zapłacimy złotówkę za każdą minutę wypożyczenia pojazdu. Nie ma żadnych dodatkowych opłat za przejechane kilometry. Jeśli będziemy musieli się zatrzymać, zaparkować i oddalić się od auta na dłuższy lub krótszy czas, ale nie będziemy jeszcze kończyć wypożyczenia, wówczas wystarczy zamknąć drzwi do pojazdu przez aplikację (tryb postoju), a Vozilla zmieni sposób naliczania opłat. Wówczas za każdą minutę takiego postoju zapłacimy dziesięć groszy. Ponowne otwarcie pojazdu z powrotem zmienia sposób naliczania.

Aplikacja

Jeśli chcemy wypożyczyć auto, musimy mieć prawo jazdy, pobrać aplikację na smartfona i zarejestrować się w systemie. Samochód można także zarezerwować korzystając ze strony internetowej www.vozilla.pl. Po weryfikacji danych i uruchomieniu aplikacji otrzymujemy informacje o samochodach dostępnych w najbliższej okolicy. Wybieramy i rezerwujemy auto, a następnie potwierdzamy wynajem.

Aplikacja mobilna umożliwia otwieranie i zamykanie samochodu, nie są nam więc potrzebne kluczyki, pozwala także sprawdzić stan naładowania akumulatora i szacowany zasięg auta.

Ładowanie

Ładowaniem samochodów zajmują się pracownicy wypożyczalni. Użytkownicy nie muszą nic robić – dostępny samochód jest naładowany i gotowy do jazdy. Jeśli planujemy długą podróż wówczas warto zwrócić uwagę na przedstawiony w aplikacji zasięg, stan akumulatora danego pojazdu i wybrać auto z jak najlepszymi parametrami.

Koniec jazdy

Wielkim udogodnieniem jest to, że nie musimy oddawać auta do specjalnej stacji – wystarczy zostawić je na każdym publicznie dostępnym miejscu parkingowym na terenie miasta. Pamiętajmy jednak, aby wybrać takie miejsce, aby inni użytkownicy wypożyczalni lub jej pracownicy mieli swobodny dostęp do pozostawionego pojazdu.