Czy stać cię na dziecko – ile kosztuje wychowanie dziecka?

Czy wiesz, że wychowanie dziecka do czasu osiągnięcia przez niego pełnoletności może kosztować nawet 190 000 zł. To bardzo duża suma, zwłaszcza, że większość rodzin pokrywa te koszty jedynie z własnej wypłaty. Zobacz, jak duże koszty wiążą się z macierzyństwem i czy każdego na nie stać.

Duże wydatki na początek

Tak naprawdę wydatki związane z wychowywaniem dziecka zaczniesz ponosić zanim pojawi się ono na świecie. Chodzi tutaj głównie o skompletowanie wyprawki, czyli wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy dla niemowlaka.

Umeblowanie pokoju dziecięcego, wózek, fotelik do samochodu, ubranka, kosmetyki, butelki, smoczki, pieluszki… to często wydatek nawet 2 500 zł. To całkiem sporo, zwłaszcza, że to dopiero początek długiej drogi wychowywania dziecka.

Dzieci rosną, a wydatki niestety nie maleją

W późniejszych latach, gdy dziecko zacznie chodzić do przedszkola czy szkoły, wydatki związane z wychowaniem niestety nie zmaleją, a czasem nawet wzrosną. Jeśli zależy ci na rozwoju zainteresowań i pasji twojego dziecka musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami zajęć fakultatywnych czy na przykład nauką języków obcych.

Opłaty za przedszkole czy koszty podręczników, wycieczek szkolnych i ubezpieczeń, przez wiele lat będą przeplatać się z wydatkami na jedzenie, ubranka i zabawki dzieci. Z czasem jednak będziesz coraz lepiej gospodarować swoim budżetem i doświadczenie pomoże ci planować większe wydatki z wyprzedzeniem.

Wsparcie dla rodziców

Rodzice mogą liczyć na wsparcie ze strony naszego państwa, które chce ich wesprzeć w nie łatwej i jakże kosztownej kwestii wychowania dzieci. Świadczenia w postaci „becikowego” oraz „500+” mogą być bardzo dużą pomocą, zwłaszcza dla rodzin, których dochody miesięczne są niskie.

Jeśli twoje dochody zakwalifikują cię do otrzymania becikowego, będziesz mógł z tej kwoty pokryć koszty wyprawki, jeśli nie udało ci się skompletować jej przed narodzeniem dziecka lub możesz przeznaczyć tą sumę na przykład na dodatkowe szczepienia, które są dosyć kosztowne.

W pokryciu bieżących wydatków wsparciem dla rodziców jest świadczenie 500+, które można otrzymać na drugie i każde kolejne dziecko. W przypadku bardzo niskiego dochodu, można starać się także o przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko. 500 zł to suma, która nawet całkowicie może pokryć koszty jedzenia, pampersów czy ubranek dla małego dziecka, a w  późniejszym etapie pomoże również sfinansować dodatkowe zajęcia dla dziecka lub rozwijanie jego zainteresować.

Takie świadczenia to duża pomoc dla rodziców, dlatego warto sprawdzić, czy spełniasz kryteria do ich otrzymania.

Jeśli zawsze marzyłeś o dużej rodzinie i gromadce dzieci biegających po podwórku, nie rezygnuj z tego tylko dlatego, że będziesz musiał zmierzyć się w wydatkami związanymi z ich wychowaniem. Bycie rodzicem, mimo dużych wydatków, mnóstwa cierpliwości i często rezygnacji z własnej wygody, jest czymś najpiękniejszym w życiu i nie da się tego przeliczyć na żadne pieniądze.