Podróż samolotem z niemowlakiem – o czym pamiętać?

Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem to duże przeżycie zarówno dla malucha, jak i dla mamy. Często wiąże się z wieloma obawami. Warto więc poznać kilka zasad, dzięki którym przebiegnie ona bezproblemowo.


Zdrowie malucha

Tym środkiem transportu mogą podróżować dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia. Wcześniej, ze względu na nie do końca rozwinięty układ oddechowy oraz krążenia nie zaleca się wsiadania z dzieckiem do samolotu. Jeśli nasz maluch osiągnął już wiek odpowiedni do lotu, postarajmy się wybrać połączenie bezpośrednie. Pomoże to uniknąć nadmiernego zmęczenia i rozdrażnienia pociechy. Gdy dziecko nieco podrośnie, możemy już planować dalekie wojaże.

Bagaż

Niektóre linie umożliwiają zabranie na pokład dodatkowej torby jako bagażu podręcznego dla dziecka. Jeżeli nie mamy tej możliwości, warto pamiętać o zapakowaniu potrzebnych rzeczy do własnej torby. Do samolotu weźmy: paszport malucha, pieluszki, mleko, butelkę, posiłek w słoiczku dla starszego dziecka, ciuszki na zmianę, kocyk do przykrycia, smoczek, mokre chusteczki i papierowy ręcznik, a także ulubioną przytulankę, książeczkę lub grę. Jeśli nasz maluch jeździ w wózku, możemy go zabrać na lotnisko i oddać obsłudze tuż przed wejściem na pokład.

Dokumenty

Podczas podróży na terenie Unii Europejskiej paszport nie jest potrzebny. W przypadku, gdy przekraczamy jej granicę, maluch powinien posiadać własny dokument (dziś już nie wystarczy adnotacja w dokumencie rodzica). Warto wspomnieć, że jeśli lecimy samotnie, wymagane jest pozwolenie drugiego rodzica na podróż, a w przypadku lotu dziecka z innym członkiem rodziny – upoważnienie do opieki.

Na pokładzie

Aby mieć pewność, że maluch będzie mógł wygodnie podróżować, warto wykupić mu miejsce. Sprawdza się to zarówno w przypadku większych dzieci, jak i kilkumiesięczniaków (możemy bowiem posadzić dziecko w foteliku). Jeśli nie zarezerwujemy fotela, a w samolocie nie ma tłoku, możemy przypiąć malucha pasami. W innej sytuacji dozwolone jest podróżowanie dziecka na kolanach rodzica.
Warto wybrać miejsce blisko toalety, by móc z niej szybko skorzystać w razie potrzeby. Dla malucha optymalny będzie fotel przy oknie, a dla ruchliwego starszaka – przy przejściu. Dobrze jest też zapytać o specjalne miejsca „bulkhead”, gdzie jest o wiele więcej przestrzeni, gdyż usytuowane są tuż obok zasłony rozdzielającej sekcje samolotu.

Zwróćmy szczególną uwagę na malucha podczas startu i lądowania, gdy zmienia się ciśnienie w kabinie. Warto wtedy podać mu picie – pierś, mleko z butelki lub wodę. Dzięki temu pociecha nie odczuje dyskomfortu.

Podróż z niemowlakiem, zwłaszcza po raz pierwszy, jest nie tylko ekscytująca, ale i bardzo stresująca. Jeżeli mamy jakieś pytania, obawy lub wątpliwości, dobrym ruchem jest poproszenie obsługi o radę i pomoc. I przede wszystkim pamiętajmy, że dla malucha najważniejsza jest nasza obecność, która ukoi ewentualny stres.