Planujesz ciążę? Lepiej weź to pod uwagę

W końcu zapadła ta długo wyczekiwana decyzja. Obydwoje jesteście gotowi na wydanie na świat potomka. Zanim jednak to nastąpi, niezbędne jest odpowiednie do tego przygotowanie. Nie wystarczy bowiem zrezygnowanie z używek czy innych, niekoniecznie sprzyjających zdrowiu przyjemności czy otwarcie rachunku oszczędnościowego na poczet przyszłych wydatków związanych z nowym członkiem rodziny. Etapem poprzedzającym poczęcie powinna być zmiana wszelkich niezdrowych nawyków żywieniowych, ale przede wszystkim ocena obecnego stanu zdrowia. 

Jak więc przygotować się do ciąży, aby zapewnić swojemu potomstwu najlepsze warunki rozwoju? Jakie badania należy przeprowadzić przed zajściem w ciąży oraz dlaczego są one tak istotne?

Cytologia

To standardowe badanie, które należy regularnie wykonywać bez względu na planowaną ciążę, gdyż jego celem jest wykrycie nadżerek czy stanów zapalnych. Polega ono na pobraniu komórek nabłonka z kanału szyjki macicy. W przypadku kobiet starających się o dziecko badanie to jest o tyle istotne, iż jakichkolwiek stany zapalne mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży, gdyż nieleczone zmiany mogą skutkować nowotworami. W przypadku wykrycia nadżerki lekarz zleci leczenie farmakologiczne w celu uniknięcia powstania blizn na śluzówce.

Badanie bakteriologiczne pochwy

Kolejne ważne badanie, które czeka kobietę przed zajściem w ciąży, polega na bakteriologicznej ocenie stanu pochwy oraz stwierdzeniu bądź wykluczeniu infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Jeśli tego rodzaju infekcje zostaną wykryte na drodze badania, konieczne będzie podjęcie leczenia. Warto bowiem wiedzieć, iż infekcje nie tylko utrudniają zajście w ciążę, ale również mogą doprowadzić do zarażenia dziecka.

USG narządów rodnych oraz piersi

Transwaginalne USG ma na celu ujawnienie ewentualnych wad budowy macicy oraz wykluczenie bądź zdiagnozowanie guzów (mięśniaków), które mogą nawet uniemożliwić zajście w ciążę. Mięśniaki mogą też być przyczyną poronień, gdyż pod wpływem hormonów płciowych szybko powiększają swoją objętość. Dlatego przed planowanym poczęciem należy bezwzględnie wykluczyć ich obecność bądź podjąć odpowiednie leczenie w celu ich zmniejszenia. Ważne jest również wykonanie USG piersi, aby sprawdzić, czy w tkankach nie występują zmiany mogące skutkować rozwojem nowotworów.

Morfologia

Kobiety starające się o dziecko powinny także wykonać badania krwi. Najważniejszym z nich jest morfologia, której celem jest wykrycie bądź wykluczenie niedokrwistości, będącej w czasie ciąży zagrożeniem nie tylko dla przyszłej mamy, ale również dla prawidłowego rozwoju jej dziecka.

Glukoza

Nawet u kobiet, które do tej pory nie miały żadnych objawów wskazujących na skłonność do cukrzycy, badanie to jest obowiązkowe. Jeśli więc wykryje ono wahania poziomu cukru, należy bezwzględnie je opanować przed zajściem w ciążę, gdyż cukrzyca stanowi bardzo duże zagrożenie dla płodu.

Grupa krwi i czynnik Rh

Badanie obowiązkowe dla obojga partnerów, ma celu wykluczenie konfliktu serologicznego, który wystąpi, gdy ojciec dziecka ma współczynnik Rh+, a matka Rh- i dziecko odziedziczy współczynnik właśnie po ojcu. Wówczas dochodzi do sytuacji, gdy w czasie drugiej ciąży system odpornościowy matki zaczyna atakować krwinki dziecka przenikające do jej krwiobiegu, wywołując w ten sposób niebezpieczną dla życia płodu chorobę hemolityczną.

Tarczyca

Ważne jest również zbadanie hormonów tarczycy. Zbyt niski ich poziom może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę, a nawet poronienia. Zbyt wysoki może skutkować przedwczesnym porodem.

Test na obecność wirusów

Wykonanie testów na obecność wirusów różyczki, cytomegalii czy toksoplazmozy ma istotne znaczenie dla kobiet starających się o potomstwo. Jego celem jest wykazanie, czy w organizmie znajdują się przeciwciała świadczące o przebyciu tych chorób i tym samym, które chronią cię przed świeżą infekcją, która w czasie ciąży mogłaby wywołać zakażenie płodu skutkujące opóźnieniem jego rozwoju umysłowego.

Oprócz powyższych badań lekarz może zlecić również wykonanie dodatkowych testów, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki czy w przypadku, gdy w rodzinie przyszłych rodziców występowały pewne choroby czy dolegliwości.  Z pewnością warto wykonać pomiar ciśnienia krwi, próbę wątrobową, badanie poziomu magnezu czy wapnia.

Pamiętajmy, że im lepsze przygotowanie naszego ciała przed zajściem w ciążę, tym większa pewność, że nasze maleństwo będzie rozwijać się prawidłowo, a życiu matki oraz dziecka nie będzie zagrażać niebezpieczeństwo.