Jak inwestować na giełdzie – kilka porad dla początkujących

Giełda to sprzedaż określonych towarów po cenach ogłaszanych w codziennych notowaniach. Jak zacząć inwestowanie na giełdzie i na co zwracać uwagę? Poniżej przedstawiamy kilka porad dla początkujących. Zapraszamy do lektury!

Czym jest giełda?

Giełdy podlegają regulacjom oraz kontroli ze strony państwa. Państwo udziela giełdzie koncesji na działanie oraz określa sposoby jej nadzorowania. Giełda najczęściej ma postać spółki akcyjnej i składa się z walnego zgromadzenia akcjonariuszy danej giełdy, rady i zarządu giełdy oraz komisji giełdowej.

Giełdy można klasyfikować pod względem geograficznym (krajowe, regionalne, międzynarodowe) lub rodzajów produktów (m.in. towary, usługi, instrumenty finansowe).

Jak zacząć inwestować?

Najlepiej zacząć od przyswojenia ogromu informacji z podręczników, poradników oraz zasobów internetu dotyczących obecnych na giełdzie spółek, tendencji i bieżących sesji. Warto zacząć od brania udziału w tzw. giełdzie wirtualnej. Inwestując wirtualne pieniądze możemy niemal w praktyce sprawdzić funkcjonowanie giełdowych mechanizmów oraz trafność swoich decyzji.

Aby rozpocząć działalność na prawdziwej giełdzie musimy założyć rachunek inwestycyjny. Rachunek taki można założyć on-line i połączyć go z już posiadanym kontem, co eliminuje konieczność wizyty w banku i podpisywania aneksu do umowy. Na rachunek przelewamy fundusze i możemy zacząć inwestować.

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego rodzaju graczem chcemy być: czy krótkoterminowym (jednodniowym) spekulantem, który pozbywa się kupionych akcji w przeciągu 24 godzin, czy na działanie dajemy sobie konkretną (odgórnie założoną) dłuższą ilość czasu.

Zastanówmy się także jaką stratę będziemy w stanie zaakceptować i trzymajmy się przyjętych kwot. Nie warto także inwestować wszystkiego w jedną spółkę lub jeden rodzaj aktywów. Co więcej, zawsze warto mieć na koncie 10% wolnych środków na tzw.nieprzewidziane okazje. Waznym jest także, aby nie przywiązywać się do swoich inwestycji – jeśli przesłanki sugerują sprzedaż akcji i wycofanie się z inwestowania w daną spółkę, to nie ma tu miejsca na sentymenty.

Specjaliści powtarzają, że na giełdzie najbardziej sprawdza się cierpliwość i umiejętność zachowania spokoju. Wielu graczy porównuje giełdę do maratonu. Pohamujmy więc zapędy sprinterskie, aby zarobić teraz zaraz natychmiast i dużo. Zbierajmy informacje i wiedzę, naszą taktykę prowadźmy metodycznie i konsekwentnie, a satysfakcjonujące finansowe rezultaty wkrótce z pewnością pojawią się na naszym koncie